Milieu- en gezondheidsorganisaties eisen dat Erkens stopt met gewasbeschermingsconvenant

De oproep staat in een brief die is ondertekend door Greenpeace, Meten=Weten, Urgenda, Parkinson Vereniging, Vogelbescherming Nederland, Caring Docters, PAN Nederland, Vlinderstichting, Bijenstichting en AARDige Buren. Geen van deze organisaties heeft eerder met Erkens gesproken over het op te stellen Convenant toekomstbestendige gewasbescherming.
In hun brief benadrukken de organisaties dat de staatssecretaris de regie moet nemen op drie punten. Allereerst moet de gezondheid van burgers en natuur leidend zijn. Daarnaast moet Erkens ‘stevige reductiedoelen’ formuleren die ‘ten minste aan bestaand beleid’ voldoen. Ook vinden zij dat de staatssecretaris moet ‘handelen naar rechtelijke uitspraken’. Volgens de organisaties is hiervoor geen convenant nodig.
Erkens heeft nog niet uitgebreid op de brief gereageerd. ‘We hebben de brief ontvangen en die zal van een reactie worden voorzien. Begin juli is een convenant op hoofdlijnen getekend, dit is op 14 juli aan de Tweede Kamer gezonden en de daarin aangekondigde stappen worden verder uitgewerkt na de zomer’, meldt een woordvoerder van de staatssecretaris.
Hoofdlijnenconvenant
Stichting Natuur en Milieu en Landschappen NL waren wel betrokken bij het overleg over het convenant, maar besloten zich terug te trekken uit de onderhandelingen. Erkens betreurde dat besluit en sloot daarna met zeven overgebleven partijen het hoofdlijnenconvenant gewasbescherming.
Naast het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur zijn de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), Unie van Waterschappen, LTO Nederland, Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK), BO Akkerbouw, Greenports Nederland en Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) partij bij het convenant.